Ako pestovať hrach v kvetináči na balkóne – sadenie, škodcovia

Viacerí rozmýšľajú čo posadiť v marci. Okrem reďkovky, kalerábu, šalátu a cibule je dobrou voľbou aj hrach. Tento rok som sa rozhodla, že zasadím do kvetináča aj túto zeleninu. Ako teda pestovať hrach v kvetináči napríklad aj na balkóne?

Kedy sadiť hrach

Ako som už písala vyššie hrach sadíme od marca. Zasadiť ho v apríli tiež nie je neskoro. Mali by sme sa však vyhnúť jeho sadeniu v letných mesiacoch.

Ako sadiť hrach

Hrach sadíme 5 až 8 cm do zeme hlboko. Inak tomu nebude ani v kvetináči, keďže sa snažím vytvoriť rastlinám rovnaké podmienky ako majú v zemi v záhrade, aby prosperovali. Na výsadbu hrachu som zvolila truhlík obdĺžnikového tvaru. Následne som do hlbšej brázdy zasadila zrnká hrachu, každé asi 2 cm od seba.

Hrach sadíme 2 cm od seba, 5 – 8 cm do pôdy hlboko

V záhrade zvyknem sadiť hrach iným spôsobom. Do jamiek vyhĺbených 20 cm od seba zasadím 3-4 semienka do každej.

Čo sadiť vedľa hrachu

Vedľa hrachu je dobré sadiť napríklad mrkvu, reďkovku, uhorky. Naopak hrach neznáša, ak je zasadený blízko cibule, póru alebo cesnaku. A čo sadiť po hrachu? V pôde po zbere hrachu sa dobre darí tekvici alebo melónu.

Starostlivosť o hrach

Kvetináč som oprela drôtený plot, po ktorom sa bude vyrastený hrach ťahať. Nechcem totiž, aby sa váľal po zemi. Teraz stačí len počkať, kým vyrastie. Ak sa hrach neoprie o plot, trsy vyrasteného hrachu je možné zviazať spolu k pevnej opore. Napríklad drevenej latke alebo bambusovej tyči.

Prehustený hrach, na ktorom si radi pochutnajú slimáky (zdroj: www.pixabay.com)

Pestovanie hrachu má však aj svoje úskalia. Ak sa hrach ponechá neupravený, je rajom pre slizniaky – bezulitné slimáky. Hrach poskytuje slizniakom tieň a vlhko, ktoré milujú a zároveň ničia rastlinu a požierajú úrodu. Ako zlikvidovať slimáky v záhrade?

Ako na slimáky v hrachu

Na slimáky v záhrade je výborný prostriedok kuchynská soľ. Stačí odhrnúť listy hrachu a vyhliadnuť si tieto slizké potvory. Následne ich posypať hustou vrstvou soli. Nakoniec stačí len počkať, kým ich soľ rozpustí a vyhodiť ich do koša. Tento recept je efektívny tak na bezulitné slimáky, ako aj na slimáky s ulitou.

Vypestujte si vlastnú zeleninu, aj keď máte nedostatok miesta. Prihláste sa na kurz Zeleninová záhrada

jahody v kvetináči

Vedieť ako pestovať hrach nie je žiadna veda. Viac o pestovaní zeleniny v kvetináčoch, alebo pre získanie inšpirácie pre vytvorenie zeleninovej záhrady sa dozviete na FB stránke balkónová záhrada.