Pestovanie šalátu v kvetináči

Šalát sa dá jesť prakticky ku všetkému, aj k mäsu aj k zelenine. Vzala som preto podlhovastý kvetináč na muškáty a posadila som štyri šalátové priesady.

Šalát

Pri pestovaní šalátu je dôležité ponechať každej priesade dostatok miesta pre rast. Sadila som jednotlivé priesady až 20 – 30 cm od seba. Na výsadbu som použila kvetináč na okno s rozmermi asi 100 x 20 cm. Sľubujem si od toho veľké šalátové hlavy. Neuspokojím sa iba so štyrmi hlavičkami. Odložila som si ostatné šalátové priesady na neskôr. Posadím ich do záhrady.

Šalátu treba dopriať pravidelné zalievanie, aby nezvädol alebo neuschol a dostatok slnka. Keď šalát z kvetináča zjem, dosadím na jeho miesto priesady kalerábu. Kým som dokončila článok, šalát celkom pekne podrástol. Uvarila som z neho výbornú šalátovú polievku.

Dôležité upozornenie

Keďže je momentálne leto, je nutné si dať pri sadení pozor na jednu vec. Presádzame sadenice letného/jesenného/celoročného šalátu. Ak by sme presádzali sadenice jarného/skorého šalátu, mohli by časom rastliny tvoriť kvety a následne semená. A to nechceme, chceme lahodnú zeleninu.

Ak sadenice nemáme vypestované, nevadí. Stále nie je neskoro začať pestovať vlastné priesady zo semien. Pri kúpe semien je však nutné sledovať na zadnej strane vrecúška informáciu o mesiaci sadenia semien. Alebo slovnú informáciu, že sa jedná o celoročnú odrodu.

Vypestujte si zeleninu aj keď nemáte dostatok miesta. Prihláste sa na kurz Zeleninová záhrada a zistite ako na to.

čučoriedky na balkóne