Pestovanie kalerábu v kvetináči

Ako som spomínala v predošlom článku o šaláte, po zbere úrody posadím do rovnakého kvetináča kaleráb. Jedná sa o kvetináč na okno, aký sa používa na muškáty s rozmerom 100 x 20 cm. Budem sadiť kaleráb odrody Gigant. Je to zelený kaleráb s veľkými hlavičkami vhodný na celoročné pestovanie.

kaleráb gigant dva týždne po zasadení
sadenice kalerábu dva týždne po rozsadení

Príprava kvetináča na sadenie

Najprv som vyrezala šalátové hlavy a povyberala ich korene, ktoré mohli po zbere ešte ostať v zemi. Následne som pôdu prekyprila motykou. Potom som vzala štuchadlo a vyhĺbila som ním do kvetináča štyri jamky o vzdielené od seba asi 20 – 25 cm. Do jamiek som naliala vodu.

Sadenie kalerábu

Babka mi podarovala kalerábové priesady. Takže som ich nemusela sama predpestovať a čakať kým vyrastú. Do vyhĺbených jamôk som ešte raz zaryla štuchadlom, aby sa trochu zväčšili. A do pripravených miest som strčila priesady. Zahrnula som ich hlinou až po ohyb na stonke. Zem okolo priesady som utlačila. Zároveň som dala pozor na to, aby neboli zahrabané listy a prostriedok rastlinky – srdiečko. Následne som priesady ešte raz poliala.

čerstvo rozadené sadenice kalerábu

Starostlivosť o kaleráb

Priesady sú krátko po zasadení zvädnuté. Netreba sa však toho zľaknúť. Stačí ich pri sadení výdatne poliať. Na ďalší deň sa spamätajú a ich lístky už budú stáť rovno. Samozrejme, aby sa kalerábu darilo, nechala som ho rásť na rovnakom slnečnom mieste ako šalát. Polievam ho, keď vyschne hlina v kvetináči. Čo je skoro každý deň, ak neprší.

Po zbere úrody zasadím do kvetináča na zimu cibuľu, ktorá bude môcť jesť skoro na jar.

Vypestujte si vlastnú zeleninu, aj keď nemáte dostatok miesta na pestovanie Prihláste sa na kurz Zeleninová záhrada.

šalátová hlava