Skoro ráno som sa zobudila na hlasné vrkú-vrkú. Najprv som si myslela, že sa mi to zdalo. Avšak moje obavy sa naplnili, keď som otvorila balkónové dvere. V oregane sa pechorila holubica. „Šá-šá-šá“, odohnala som ju. A ona odltela na protiľahlú strechu ku svojmu partnerovi. Očividne si plánovali postaviť hniezdo na mojom balkóne. Povedala som si, že je to nedovolím, nech si idú zakladať rodinu k susedom. A idem kúpiť nejaký plašič vtákov.
Všimla som si, že susedia majú okolo balkónového zábradlia omotané lesklé šuchotavé papieriky. Vraj proti holubom. Vybrala som sa teda do mesta pohľadať nejaké podobné vecičky. Keď som prešla asi tri záhradníctva a stále som nenašla, čo som potrebovala, sklamaná som sa vrátila domov. 🙁 Začala som teda brázdiť vody slovenského internetu a našla som zopár riešení.
Ako odplašiť vtáky z balkóna
Zvukový plašič vtákov som si na balkón inštalovať nechcela, rovnako tak ani oceľové hroty proti hniezdeniu vtákov. Neviem si totiž predstaviť, že by sa mi namiesto vrkú-vrkú ozývalo pravidelné krá-krá alebo podobný lomoz. Oceľové hroty proti hniezdeniu holubov alebo lastovičiek mi prišli neestetické. Potom som natrafila na to pravé riešenie, ktoré je dostatočné účinné a zároveň okulahodiace.
Plašič vtákov – maketa dravca
Našla som svojho favorita – sokola. Plašič vtákov – maketu dravca som posadila do oregana, na miesto, kde sa predtým pechorila holubica. Konečne maketa dravca, ktorá vyzerá skutočný sokol! Je vyrobený z umelej hmoty a holuby sa ho boja. Upevnila som ho pomocou špagátu o zábradlie. Holubica už viac nepriletela. Sokol si spokojne sedí v oregane a svojím škaredým pohľadom dáva pozor na môj balkón. 🙂
Holubičí pár si nakoniec vybral iný balkón v našom činžiaku. Vidím ich pravidelne lietať k susedom nadomnou. Môj balkón je zatiaľ čistý. A dúfam, že to tak aj ostane.
Ak sa vám páčil môj článok, môžete sa prihlásiť na záhradné kurzy alebo pre inšpiráciu sledovať FB stránku balkónová záhrada.