Zimná cibuľa aj v kvetináči

jarná cibuľka (zdroj: www.pixabay.com)

Každý sa skoro na jar poteší zelenine po dlhom období zimy. Obľúbená je najmä jarná cibuľka. Dnes si môžete prečítať, ako mať cibuľu skoro na jar, ešte skoršie, ako ostatní. Kúzlo spočíva totiž v období sadenia.

Sadenie cibule

Posadené cibuľky pred zahrnutím hlinou

Pre výsadbu takejto cibule je vhodná polka až začiatok novembra. Dôležité je, aby bola posadená pár týždňov pred tým, ako začne mrznúť. Sadím ju klasickým spôsobom. Do prekyprenej zeminy vyhĺbim niekoľko centimetrov hlbokú brázdu. Cibuľky zapichnem cibuľky asi 5 cm od seba. Na výsadbu som použila tradičný kvetináč, aký sa používa na muškáty. Rovnako ako na pestovanie kalerábu a šalátu. Po vysadení som prečnievajúce konce zahrnula hlinou a následne celý kvetináč poliala. V prípade, že sadíte cibuľu do voľnej pôdy, použite rovnaký postup.

Starostlivosť o cibuľu

Po vysadení nechám kvetináč s cibuľou vonku po celú zimu. S tým, že ho občasne polejem, ak neprší (asi raz do týždňa). Mráz cibuli neublíži. V prípade, že máte obavu alebo očakávate naozaj silné mrazy, môžete cibuľu zakryť netkanou textíliou alebo fóliou. Ak všetko dobre pôjde, budem sa tešiť z prvej úrody cibule skoro na jar.

Vypestujte si vlastnú zeleninu, aj keď nemáte dostatok miesta. Prihláste sa na online kurz Zeleninová záhrada

cibuľa v kvetináči