Plánovanie záhrady – ako nakresliť plán záhrady jednoducho a rýchlo

V posledných dňoch som sa začala intenzívnejšie zamýšľať nad plánovaním záhrady na balkóne. Koľko miesta mám vlastne na balkóne? A ako ho čo najlepšie a najefektívnejšie využiť? Udrží vôbec balkón moju záhradku? Ako nakresliť plán záhrady rýchlo a jednoducho? Tento rok som si povedala, že balkónovú záhradu rozšírim a tomu som podriadila aj plánovanie záhrady.

Plán balkónovej záhrady v exceli.
Mierka 1 švorček = 10 cm2
Čísla pri zelenine v podlhovastých kvetináčoch označujú poradie, v ktorom bude zelenina zasadená aj pozbieraná. Pred ďalšou výsadbou odporúčam pôdu znovu vyhnojiť.

Vytváranie plánu záhrady

Najprv som odmerala som rozmery balkónu. Potom som si vzala papier a pero a načrtla som si obdĺžnikový balkón. Prikreslila štvorce, ktoré budú zodpovedať jednotlivým kvetináčom. Stále som však mala problém s mierkou. Najprv som nakreslila návrh priveľký, potom, primalý, nevedela som si predstaviť, ako bude balkón v skutočnosti vyzerať a či sa na neho zmestí všetko, čo som nakreslila. Možno by môj problém riešil švorčekový papier. Ten sa mi však zháňať nechcelo. Otvorila som si teda excel.

Plán záhrady v exceli

Keďže bola problém mierka určila som si, že jedna bunka bude zodpovedať 10 cm2 balkóna. Zúžila som stĺpce a riadky v exceli tak, aby vyzerali štvorcového tvaru. Na tento účel nie sú potrebné dokonalé štvorce. Potom som orámovala tabuľku a mala som vyznačený pôdorys balkóna. Odmerala som si kvetináče, ktoré už mám na balkóne. A tiež tie, ktoré naň chcem pridať. Zakreslila som všetky do tabuľky, tak že som vyfarbila bunky na mieste, kde ich plánujem umiestniť. Rozmery kvetináčov aj balkónu sú samozrejme matematicky zaokrúhlené na celé desiatky. Kvetináče umiestnené na parapete a na zábradlí sú zakreslené mimo základného obdĺžnika. Vyznačila som aj miesta pre okná a dvere pre lepšiu priestorovú orientáciu. Nakoniec som do vyfarbených obdĺžnikov, budúcich kvetináčov, napísala, čo sa v nich bude pestovať a v akom poradí.

Ľudia čítajú aj: Polievanie počas letnej dovolenky má riešenie – samozavlažovacie hroty a samozavlažovací kvetináč

Výhody plánovania záhrady

Plánovanie záhrady v exceli má oproti kresleniu na papier jednu nepopierateľnú výhodu. Kedykoľvek sa môžete k plánu záhrady vrátiť a pozmeniť ho bez zbytočného gumovania a kreslenia odznova.

Ak nemáte radi excel, na účely plánovania záhrady môžete použiť aj tabuľku vo worde, alebo kreslenie v skicári. Pre menej technicky zdatných ostáva stále alternatíva v podobe papierového záhradného plánu.

Načo je dobré plánovanie záhrady a kreslenie záhradného plánu

Poviete si, ale ja si viem čo chcem zasadiť a už potom to niekam posadím. Nezasadíte. Nemusíte odhadnúť veľkosť priestoru alebo kvetináčov. Môžete podceniť miesto, ktoré rastliny potrebujú. Alebo jednoducho máte dobrú predstavivosť, ale zabudnete zasadiť vašu obľúbenú rastlinu či zeleninu. Preto predíďte zbytočným komplikáciám a záhradu si nakreslite. Pár minút obetovaných prácou s excelom vám prinesie spokojnosť so svojou záhradou po celý ďalší rok. A to sa vyplatí.

Ako plánujete záhrady na ďalší rok vy? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentároch alebo na FB stránke Balkónová záhrada.