Ako pestovať orchideu 2

V predchádzajúcej časti sme si povedali o polievaní a kvitnutí epifytických orchideí. Sľúbila som vám niečo o tom, ako zachrániť preliatu orchideu. Okrem toho sa pozrieme aj na to kedy hnojiť orchideu, rozmnožovanie orchidey pomocou keiki a miešanie substrátu pre orchideu.

Ako presadiť orchideu

Najlepším spôsobom záchrany orchidey je jej presadenie. Orchideu môžete presadiť aj hneď po kúpe, ak nekvitne, resp. po jej odkvitnutí. (Ak by ste presádzali kvitnúcu orchideu, mohli by jej opadať kvety. Aspoň mojej opadali, keď som ju presadila.) Ak sa jej nedarí a vyzerá, že uhynie. Nekvitla už niekoľko rokov a hnojenie a svetlo nepomáha. Jej substrát korene už rozomleli.

Epifytická orchidea nerastie v hline, ale je zakorenená v špeciálnom substráte namiešanom pre práve pre ňu. Substrát sa skladá najmä z kúskov dreva, drevenej štiepky, kokosového vlákna, korku a iných pre orchideu dobrých vecí. Orchidea potrebuje vzdušný substrát, aby bola spokojná, inak bude trpieť jej koreňový systém, čo bude mať vplyv na slabé zdravie až uhynutie rastliny.

V prirodzenom prostredí rastie orchidea na konároch stromov. Takéto prostredie sa jej snažíme vytvoriť aj v kvetináči. Aby mala dostatok vzdušnosti, sadíme ju do špeciálneho plastového kvetináča pre orchidey. Je to kvetináč s množstvom dier na odtekanie vody. Dá sa kúpiť v hociktorom záhradnom centre. Tento plastový kvetináč sa vkladá do iného, najčastejšie keramického, ktorý vytvára estetický dojem. Druhým spôsobom pestovania je položiť plastový kvetináč na misku, aby mala kam odtekať voda, avšak prvý spôsob je krajší.

Pri presádzaní orchideu vysypeme z kvetináča a očistíme jej korene od starého substrátu a pridaného pripevneného košíčka s hnojivom. Ak má rastlina suché listy, odstrihneme ich. Odstrihávame aj korene ktoré sú:

  • suché
  • mäkké na dotyk, dužinaté, pri stlačení púšťajú tekutinu
  • visiace akoby „na vlásku“
koreňový systém orchidey

Korene striháme tak, aby sme neporušili ostatné, zdravé korene. Tiež dávame pozor, aby sme ich nepolámali. Pred ošetrením nožnice samozrejme vydezinfikujeme. Po ošetrení zasypeme koreňový systém mletou škoricou, aby rastlina nedostala infekciu. Vložíme korene do nového plastového kvetináča pre orchidey. Rastlinu do kvetináča umiestnime tak, aby korene, ktoré boli zahrabané v pred presadením, boli zahrabané aj po presadení. Avšak vzdušné korene necháme vytŕčať z kvetináča, nepcháme ich tam nasilu. Následne môžeme zastoknúť do kvetináča oporu pre kvetnú stonku, ktorú k nej pripevníme. V poslednom kroku prisypeme okolo koreňov substrát a rastlinu polejeme.

Rozmnožovanie orchidey

presadená keiki

Najjednoduchšie sa orchidea rozmnožuje pomocou keiki. Keiki je dcérska rastlina vyrastajúca z kvetnej stonky orchidey. Ak keiki narastú aspoň tri lístky a tri vzdušné korene, môžeme ju odstrihnúť od kvetnej stonky a presadiť do samostatného kvetináča. Spravidla rastie aj niekoľko mesiacov. Kvetnú stonku zostrihneme pri najbližšom púčiku od keiki. Následne celý kúsok posadíme do nového kvetináča.

Rozmnožovanie pomocou semien orchidey je v domácich podmienkach náročné a vo väčšine prípadov neúspešné. Avšak rozmnožovanie pomocou keiki je úspešný spôsob ako získať novú rastlinu bez toho, aby sme ju kupovali.

Ako vypestovať keiki

Keiki môže vyrásť zo zostrihnutej kvetnej stonky po odkvitnutí kvetov. Aby mohla vyrásť, zostrihneme kvetnú stonku pred posledným púčikom. Potom stačí počkať. V časti prípadov vyrastie stonka s kvetmi a v časti sa začnú rozvíjať lístky a vzdušné korene. V mojom prípade vyrástla na kvetnej stonke keiki, ako vidíte na obrázku. Keiki sa dá vypestovať aj s použitím špeciálnej keiki pasty, ktorá pomôže rozmnoženiu orchidey.

orchidea s keiki

Hnojenie orchidey

Orchideu hnojíme v období jej rastu, po odkvitnutí. Môžeme zvoliť pevné hnojivo v tvare tyčinky a zastrčiť ho do kvetináča. Alebo kvapalné hnojivo – do zálievky. Hnojíme podľa odporúčaní na obale hnojiva.

Tip na záver: Miešanie vlastného substrátu

V prípade, že neviete v záhradnom centre neviete dostať kúpiť správny substrát pre epifytické orchidey, je celkom jednoduché namiešať si vlastný. Ak máte doma nevyužitú drevnú štiepku, kôru (nefarbenú), piliny, nakrájané korkové štuple, alebo napadané ihličie, môžete namiešať substrát práve z týchto surovín. Kľúčové je však predchádzať chorobám, preto je dobré pred použitím týchto materiálov zaliať ich vriacou vodou, aby sa zabili choroboplodné zárodky. Vodu zlejeme a necháme substrát vychladnúť. Následne ho nasypeme do kvetináča s rastlinou. Osobne sa mi veľmi osvedčil substrát namiešaný z kôry a ihličia.

Chcete sa naučiť lepšie starať o izbové rastliny? Prihláste sa na online kurz Domáca džungľa

izbové rastliny