Polievanie počas letnej dovolenky má riešenie – samozavlažovacie hroty a samozavlažovací kvetináč

Ako udržať zeleninu a kvety poliate počas letnej dovolenky svojpomocne? Skúste samozavlažovacie hroty a samozavlažovací kvetináč.

Samozavlažovací kvetináč

Samozavlažovací kvetináč si môžete kúpiť v záhradníctve alebo svojpomocne vyrobiť doma. Skladá sa z dvoch častí. Spodná časť je naplnená vodou a vo vyššej časti je zasadená rastlina. Spodná časť však nie je klasickou miskou. Je druhým dnom kvetináča. Rastlina si môže v čase vašej neprítomnosti doplniť vodu zo spodnej časti.

Samozavlažovací kvetináč je veľmi praktický pomocník. Voda v spodnej časti vydrží dlhší čas. Aj celý týždeň. Nevýhodou je, že pri sadení treba dopredu myslieť na to, že budete raz potrebovať polievanie počas letnej dovolenky. A tiež vyššia cena samozavlažovacieho kvetináča, ak máte viac rastlín.

Samozavlažovacie hroty

Samozavlažovacie hroty sa naskrutkujú na plastovú fľašu naplnenú vodou a zapichnú do kvetináča. Po bokoch hrotov sa prepichnú malé dierky, cez ktoré bude kvapkať voda do kvetináča. Niečo ako improvizovaná kvapková závlaha.

Výhodou je jeho cena zavlažovacích hrotov. Zavlažovacie hroty sa dajú na internete kúpiť pomerne lacno. Je to vhodné a rýchle riešenie pre ľudí, ktorí nemajú rastliny posadené v samozavlažovacom kvetináči. Voda zo samozavlažovacích hrotoch sa vyčerpá rýchlejšie ako zo samozavlažovacieho kvetináča. Sú výborné riešenie na predĺžený víkend.

Nevýhodou takéhoto zavlažovania je hlavne jeho estetická stránka. Trčiaca plastová fľaša z kvetináča nie je práve „ozdobný doplnok“. 🙂 Čo by však nemuselo vadiť, ak nie ste práve doma. Dajte si však pozor na inštaláciu samozavlažovacích hrotov. Vždy si overte, či voda z hrotu kvapká alebo potrebujete prevŕtať viac dierok. Použitie samozavlažovacích hrotov je však najmä o skúsenostiach.

Tip: Ak vás trápia holuby na balkóne, prečítajte si článok Ako odplašiť vtáky z balkóna.

Moje skúsenosti so samozavlažovaním

Keďže som svoju zeleninu neposadila do samozavlažovacích kvetináčov, rozhodla som sa vyskúšať samozavlažovacie hroty. Objednala som ich cez internet. Naskrutkovala som ich na pollitrovú fľašku od minerálky. Sedeli pevne. Potom som sa snažila prepichnúť dierku na samozavlažovacom hrote. Neišlo to ľahko, musela som nahriať špendlík nad horákom od plynu, aby sa hrot ľahšie prepichoval. Nakoniec sa mi podarilo prepichnúť hrot po oboch stranách. Úspešne som napustila vodu do fľaše, nasadila hrot a víťazoslávne zastokla do kvetináča. Rastliny nevyschli ani po niekoľkých dňoch mojej neprítomnosti. Považujem teda použitie zavlažovacích hrotov za úspešné.

Viac inšpirácie pre váš balkón, terasu alebo záhradu nájdete na mojej FB stránke balkónová záhrada. Ak vás zaujíma ako sa lepšie starať o izbové rastliny alebo ako si vypestovať zeleninovú záhradu v obmedzenom priestore prihláste sa na záhradné kurzy.

zdroj fotky: www.pixabay.com