4 najkrajšie izbové rastliny do závesného kvetináča

Izbové rastliny v závesnom kvetináči sú hitom posledného roka. Dokážu nahradiť obrazy a dodajú obývačke prírodný vzhľad. Najvhodnejšie izbové rastliny do závesného kvetináča sú ťahavé, nenáročné na údržbu a svetlo. Pozrime sa spolu na to, aké izbovky vybrať do visiaceho kvetináča.

Tradescantia

Tradescantia pochádza z Južnej Afriky, kde je dokonca zakázané jej množenie, pretože sa rozširuje ako burina. V našich podmienkach sú rôzne odrody tradescantie nenáročné izbové rastliny do závesného kvetináča ako stvorené. Tradescantia má rada svetlo. Pri jeho nedostatku zozelenie a neudržiava si fialové sfarbenie. Kvitne krásnymi sýtoružovými kvetmi až fialovými kvetmi. Vyžaduje normálnu zálievku.

tradescantia

Rýchlo sa rozrastá, aby držala tvar, potrebuje občas zostrihnúť. Odrezky tradescantie sa ľahko zakorenia vo vode a môžu byť pekným darčekom pre vašich priateľov. V našich domácnostiach môžeme najčastejšie nájsť trandescantiu nanouk, tradescantiu zebrinu alebo tradescantiu pallida.

Potosovec alebo Divý Jano (epipremnum)

Potosovec je skutočne nenáročná, ťahavá izbovka, ktorá znesie aj minimum svetla a je nenáročná na zálievku. Zalievajte ho raz do týždňa, znesie však zálievku aj raz za dva týždne. Ideálny je pre zábudlivcov a ľudí, ktorí nie sú často doma. Potosovec sa výborne hodí do tmavšieho bytu, pretože nemá rád priame svetlo. Pri nedostatku svetla sa však listy panašovaných odrôd nesfarbia a potos ostane zelený. Obľúbený je Potosovec zlatý (golden) s nažltlými listami.

potosovec

Ľudia tiež čítajú: Čím hnojiť rastliny, aby kvitli

Syngonium

Syngonium, po anlicky aj arowhead plant, dostalo svoj anglický názov podľa tvaru listov v tvare strely. Listy sa vyznačujú krásnym sfarbením do biela, ružova alebo bledožlta podľa odrody. Obľúbené sú syngonium neon, syngonium allusion alebo syngonium pixie. Rastline vyhovuje rozptýlené svetlo a pravidelná zálievka.

Mladá rastlinka nie je ťahavá, pekne stojí v kvetináči ako na obrázku nižšie. Avšak keď sa rozrastie, začne sa ťahať z kvetináča pomocou lianovitých olistených výhonkov. Rozrastá sa pomerne rýchlo, za rok môže pri dobrej staroslivosti vyhnať na stonke až 6-7 nových listov. Rozmnožiť ju môžete odrezkami z koncových výhonkov.

syngonium

Ľudia tiež čítajú: Ako sa zbaviť plesni na kvetoch a izbových rastlinách

Zelenec (chlorophytum)

Zelenec svojou krásou ozdobí každý interiér, najmä v závesnom kvetináči. Z materskej rastliny sa po bokoch spúšťajú malé dcérske rastlinky, prostredníctvom ktorých ich môžeme rastlinku ľahko rozmnožiť. Stačí výhonok namočiť na pár týždňov do vody a neskôr ho presadiť do samostatného kvetináča. Pre svoju nenáročnosť je veľmi obľúbenou izbovou rastlinou. Vyžaduje dostatok svetla a zálievku raz do týždňa. Na jar a v lete kvitne bielymi kvetmi. Pri dostatku svetla sa na listoch objavia krásne biele pruhy. Obľúbená odroda je zelenec chochlatý (chlorophytum comosum).

zelenec

Vybrali ste si izbovku do závesného kvetináča? Pre viac inšpirácie sledujte facebookovú stránku Balkónová záhrada.

Zdroj fotiek: www.pexels.com