Fikus benijamína napadli červce – ako sa ich zbaviť?

Fikus je obľúbená a často pestovaná izbová rastlina v našich bytoch. Najčastejšie pestované odrody sú fikus malolistý a fikus lýrovitý. Kúpime ho s obyčajnými zelenými listami alebo panašovanými bielo-zeleným listami.

izbové rastliny
Zľava: yuka a ficus

Starostlivosť o fikus

Fikus má rád stanovisko s rozptýleným svetlom, nevyhovuje mu ani priame slnko ani tieň. Darí sa mu za oknom pri pootvorených roletách, ktoré mu čiastočne tienia slnko. Zálievku má rád iba miernu, raz do týždňa. V lete mu prospieva letnenie na balkóne, dobre znáša aj teploty nad 30 stupňov a krásne rastie.

Tip: Ak fikusu opadávajú listy, postavte ho bližšie k oknu. O niekoľko týždňov by sa mal dostať do lepšej kondície.

Fikus benijamína pestujem už nejaký ten piatok. Prednedávnom sa mu objavili na listoch žlté bodky – červce. Okrem toho, že vyzeral škaredo, listy mu stále schli a žltli. Pomaly chradol. Nechcela som ho vyhodiť, tak som začala skúšať, čo by mu pomohlo.

Ficus napadnutý červcami (žltohnedé bodky na listoch)

Ako sa zbaviť červcov?

Rozhodla som sa vyskúšať tip z internetu – postriekať listy alkoholom. Dala som do rozprašovača trochu Alpy a postriekala som fikus. Avšak o týždeň som si všimla, že sa červce množia ďalej a uschnutých listov na fikuse pribúda. Alkohol síce dezinfikuje, ale na červce nezaberá.

Ako ďalej s fikusom?

Ostrihala som všetky napadnuté vetvičky. Pri strihaní som bola naozaj dôkladná. Dávala som si pozor, aby som nevynechala ani jednu vetvičku, ani jeden lístok. Vytriasla som všetky uschnuté a zožltnuté listy. A počkala ešte týždeň, aby som videla, či tento strih fikusu pomôže.

Tip: Najúčinnejšie sa zbavíte červcov odstránením napadnutých vetvičiek a lístkov.

Po týždni od strihania…

Na prekvapenie sa červce nevrátili. Fikus ostal zdravý. Aj listy mu prestali žltnúť. Držím si palce, žeby mu to mohlo vydržať. Navyše rez fikus skrášlil a obnovil jeho pôvodný rez do gulôčky, takže teraz okrem toho, že je zdravší, vyzerá lepšie. Dokonca mu začínajú rásť nové vetvičky a lístky.

Máte radi izbové rastliny? Prihláste sa na online kurz Domáca džungľa.

izbové rastliny