Ako sa zbaviť plesni na kvetoch a izbových rastlinách

Rozkvitnutá antúria vo svojom prirodzenom prostredí (zdroj: pixabay.com)

Poznáte to. Máte svoju obľúbenú izbovku. Ja mám svoju antúriu. Milá antúria krásne rástla a prospievala, až kým sa jej na stonke neobjavili biele škvrny. Nezačali schnúť a opadávať listy. Áno, napadla ju pleseň. Antúriu mi bolo ľúto vyhodiť. Mám ju už niekoľko rokov, zvykla si na ňu, mám s ňou vzťah ako s jednou so svojich kamošiek. Hľadala som riešenie, lebo sa chcem tešiť z jej lopatkovitých kvetov ešte aspoň raz. Ako sa zbaviť plesni na izbovej rastline?

Nastriekať izbovú rastlinu Savom do kúpeľne proti plesni by bolo surové, navyše by to ani nemusela prežiť. Našla som však aj iné riešenie. Volá sa mletá škorica.

Takže pri najbližšej návšteve supermarketu som kúpila o vrecúško viac pre moju antúriu. Mletá škorica má protiplesňové účinky, dočítala som sa, a tak som to chcela vyskúšať, či to zaberie. Posypala som ňou rastlinu a pôdu okolo a nechala pôsobiť. O týždeň antúria vyzerala o poznanie lepšie. Nebolo to však ešte ono, tak som nasypala škoricu ešte raz. Odstránila zoschnuté listy. A čakala. Po mesiaci sa mi podarilo antúriu vyliečiť.

Naučte sa lepšie starať o izbové rastliny s online kurzom Domáca džungľa

izbové rastliny

Ak by vám tento prírodný prístup nevyhovoval, alebo nezaberal, existujú aj rôzne fungicídne prípravky proti plesni. Nie je to síce celkom bio, ako mletá škorica, avšak zbaviť sa plesni na rastline pomôže. Určite máte aj vy rastlinky alebo izbovky, ktoré majú problémy. Pre viac informácií sledujte Balkónovú záhradu na FB .