Čím hnojiť rastliny, aby kvitli – hnojivo pre kvitnutie

Možno si pamätáte na africkú fialku, ktorú som rozmnožila z lístka. Za trištvrte roka sa krásne rozrástla. Čo ma však mrzelo je, že nerozkvitla. Zamýšľala som sa nad tým, ako tejto izbovke pomôcť kvitnúť. Rozhodla som sa ju pohnojiť. Aké hnojivo pre kvitnutie je dobré?

Tekuté hnojivo NPK

Dobré hnojivo pre kvitnutie rastlín by malo obsahovať fosfor (P) a draslík (K). Fosfor podporuje tvorbu koreňov a vývoj kvetných pukov. Draslík zase zaisťuje odolnosť rastliny. Prispieva k obrane voči infekciám a škodcom. Ideálne je, aby hnojivo v pre izbové rastliny bolo v tekutom stave.

Asi najjednoduchšie je použiť tekuté hnojivo NPK, základnú výživu rastlín. Okrem fosforu a draslíka obsahuje aj dusík (N). Dusík je prvok, ktorý je nevyhnutný pre rast rastlín. Rastliny z neho krásne prospievajú.

Hnojenie kávovým sósom

Pri hnojení africkej fialky som vyskúšala aj jeden domáci recept z internetu- hnojenie kávovým sósom. Kávová usadenina je jedným z najvýživnejších prírodných hnojív. Obsahuje zložky, ktoré podporujú kvitnutie rastlín. Na takéto hnojenie je vhodná kávová usadenina z obyčajnej zalievanej kávy. Bez pridaného cukru alebo mlieka.

Vypila som si teda šálku kávy a nechala kávovú usadeninu s troškou vody vychladnúť na izbovú teplotu. Vychladnutý sós som vyliala do kvetináča s africkou fialkou. Pozor, neprežeňte to s hnojením kávovou usadeninou. Rastline by mohli začať schnúť listy. Jedna kávová usadenina úplne stačí. Už po jednom týždni som si všimla, že fialka vyháňa kvetný púčik. Trvalo niekoľko ďalších týždňov, kým rozkvitla úplne.

Takto dopadol môj experiment s hnojením kávovou usadeninou:

Chcete sa naučiť lepšie starať o izbové rastliny? Prihláste sa na online kurz Domáca džungľa

izbové rastliny

Čím hnojíte rastliny vy? Dávate prednosť hnojivu zo záhradkárstva alebo domácim receptom? Napíšte mi na FB Balkónovej záhrady.