Rozmnožovanie jahôd poplazmi

Takéto krásne jahody si môžete dopestovať aj v kvetináči.
P.S. Len nesaďte prosím mesačné jahody. Lebo vám nič poriadne nevyrastie.

Kedy sadiť jahody

Najvhodnejší čas na sadenie sadeníc jahôd je v auguste a v septembri. Ak ste to koncom leta nestihli, tak koncom apríla a v máji sa môžu zasadiť tiež. Ja som si rozmnožila jahody v auguste.

Sadenie jahôd

V prípravách na budúci rok som sa rozhodla rozmnožiť jahody z rodičovskej záhrady. Sadenie jahôd je celkom jednoduché, navyše ma mama ma medzičasom poprosila aby som sa postarala o jej jahodový záhon. Jej jahody už vyrodili a teraz je čas ostrihať ich. Tak som proste vzala nožnice a odstrihla som im všetky listy. Zastrihla som ich asi 5 cm nad zemou. Ponechala som im kúsok stopky a prostriedok rastliny – srdiečko.

Ostrihané jahody u rodičov v záhrade.

Všimla som si, že im narástli poplazy, ktorými sa snažia „zabezpečiť ďalšiu generáciu“ :). Rozhodla som sa to využiť vo svoj prospech. Z jahodových poplazov, ktoré som odstránila z materskej rastliny som vytvorila sadenice jahôd.

Ako sadiť jahody

Zasadila som zopár už zakorenených a silných poplazov do kvetináčov na balkónový parapet 20cm od seba. Kvetináč na jahody som použila rovnaký ako sa používa na muškáty. Na výsadbu som použila záhradný substrát, do ktorého som primiešala trochu piesku a hnojivo na jahody. Na rovnakom mieste môžu byť jahody posadené 3 roky. Po troch rokoch sadím nové a nové miesto.

V prípade, ak nemáte ešte poplazy s vyvinutými koreňmi, dajú sa zasadiť aj nezakorenené. Postupom času väčšina z nich aj tak zakorení. Tie, čo náhodou nie sa neskôr jednoducho vyhodia.

V minulom a tomto roku som nebola veľmi spokojná s mojimi balkónovými jahodami. Mala som totiž posadenú viackrát rodiacu (remontantnú) odrodu mesačných jahôd. Mesačné jahody sa podobajú plodmi lesným jahodám. Zarodili síce na jar aj na jeseň, ale ich plody boli menšie ako som očakávala. Neodporúčam preto mesačné jahody sadiť do kvetináča na balkón.

Mesačné jahody u mňa na balkóne.

Tentoraz som posadila obyčajné raz rodiace jahody, dva kusy do kvetináča na pravý aj ľavý okenný parapet. Jahody sú posadené v kvetináči v spone 20 cm od seba. Sľubujem si od nich na budúci rok lepšiu úrodu a hlavne oveľa väčšie plody.

V prípade, že ste nezasadili jahody na jeseň, sadenice jahôd možno zasadiť aj na jar. Vhodná doba na sadenie do záhrady alebo do kvetináča na balkón je začiatkom mája, po posledných mrazoch. Na jar jednoducho stačí vysadiť sadenice zo záhradkárstva. Dodržať vzdialenosť výsadby 20cm od seba a dodať rastlinám starostlivosť. Pravidelne ich zalievať a pri výsadbe ich pohnojiť. Aby sa odmenili vysokou úrodou jahôd.

Update: Balkónové jahody v roku 2021

Výmena odrody jahôd sa vyplatila. Tentoraz sa teším s veľkých sladkých jahôd, ktoré si skvele vychutnávam. Určite si ich rozmnožím, aby som ich mala budúci rok ešte viac.

Ak sa vám môj článok páčil môžete ho zdieľať na fb, alebo dať like Balkónovej záhrade.

Inšpirujte sa pri tvorbe úžitkovej záhrady, aj keď máte menej miesta na pestovanie. Prihláste sa na kurz Zeleninová záhrada

čučoriedky na balkóne