Ako sa starať o trávnik

Mať krásny trávnik si vyžaduje starostlivosť. Častokrát nestačí iba kosenie trávy. Veľmi pomôže aj prevzdušňovanie trávnika, hnojenie a polievanie. Pozrime sa teda spoločne ako na trávnik.

Kedy a ako často polievať trávnik

Polievanie trávnika, rovnako ako jeho kosenie, patrí k rutinným záhradným prácam. Trávnik je náročný na vodu, potrebuje pravidelnú a častú zálievku. Najvhodnejší čas na polievanie trávnika je skoro ráno. Ideálne je, ak máte nainštalovanú závlahu. Vyhnite sa polievaniu trávy cez obed alebo večer.

Ak máte novovysadené trávne semeno, polievajte trávnik aspoň dvakrát denne. Dôležité je, aby bola pôda prvý mesiac vlhká a semeno vyklíčilo. Dobre zapustený trávnik po prvom kosení polievajte 2 – 3 razy týždenne v závislosti od počasia.

Prevzdušňovanie trávnika a kosenie trávy

Vhodný čas na prevzdušňovanie trávnika je na jeseň alebo na jar. Ideálne je prerezať trávnik 1,5 cm hlboko. Prerezávanie trávnika zabezpečí dostatok vzduchu pre korienky a optimálne vstrebanie živín z hnojiva. Trávnik bude takto krajší a zdravší. Kosenie je účinný spôsob ako trávnik zahustiť a udržať ho upravený. Ak nemáte doma vetrikulátor alebo nechcete stráviť pri kosení priveľa času obráťte sa na odborníka.

Kedy a čím hnojiť trávnik

Hnojenie trávnika vám spraví najlepšiu službu po vetrikulácií. Zjednodušene sa dá povedať, že na jar hnojte jarným hnojivom, v lete univerzálnym a na jeseň jesenným. Okrem dusíka, fosforu a draslíka je dobré, aby hnojivo na trávu obsahovalo aj horčík, síru a železo. Takto sa zabezpečí sýtozelená farba trávnika.

Ako sa zbaviť buriny v trávniku

Burina v trávniku neznáša časté kosenie. Pri malých trávnikoch je účinné vyrezávanie buriny nožom. Ak sa však nechcete veľmi narobiť, použite selektívny herbicíd, ktorý zničí burinu, avšak trávniku neublíži.

zdroj fotiek: www.pixabay.com