Ako pestovať levanduľu

Možností ako pestovať levanduľu je mnoho, napríklad v záhrade, v kvetináči, či v byte. Z jej kvetov sa dá vyrobiť chutný levanduľový sirup, či výborná levanduľová káva. To je o dôvod viac, prečo pestovať túto úžasnú voňavú rastlinku. V článku si povieme viac o rozmnožovaní levandule, strihaní levandule aj jej využití.

Rozmnožovanie levandule

Vypestovanie levandule zo semena trvá dlhší čas. Kým levanduľové semienko vyklíči, prejdú dva až štyri týždne. Preto, ak chceme levanduľu posadiť na jar do záhrady, treba na jej vysádzanie myslieť už začiatkom marca. Levanduľa má pomerne slabú klíčivosť, nemusíme sa báť zasadiť aj viacej semienok. Sadenie levandule veľmi neodporúčam. Lepšie je využiť rozmnožovanie levandule pomocou odrezkov.

Ako som už spomínala, druhým spôsobom je rozmnožovanie levandule pomocou odrezkov. Koncom augusta sa môžu nechať v zemi zakoreniť nekvitnúce odrezky. Dôležité je, aby mal odrezok aj kúsok drevnatej časti. O niekoľko týždňov už môžeme presadiť zakorenený odrezok do samostatného kvetináča.

Tretím spôsobom môže byť nakúpiť si sadenicu levandule v záhradnom a následne ju vysadiť do kvetináča. Vysádzať sa môže na jar aj na jeseň.

Strihanie levandule

Levanduľu nestačí iba zasadiť, je nutné ju aj formovať pomocou rezu aby dobre vyzerala a v lete krásne zakvitla. Strihanie levandule na jar je vhodné robiť koncom marca až začiatkom apríla. Na jar rastlinu zrežeme rastlinu asi o jednu tretinu. Nesmieme jej však zarezať hlboko do dreva a poškodiť drevnatý kmienok. Ak sa to stane, rastlina uhynie.

Levanduľa kvitne v lete, v júni a v júli, kedy zbierame jej kvety. Strihanie levandule na jeseň sa robí, aby sa odstránili všetky prebytočné či usušené kvety levandule a rastlina sa vyformovala do požadovaného tvaru.

Starostlivosť o levanduľu

Levanduľa je rastlina, ktorá má rada slnko, poteší sa slnečnému stanovisku. Avšak nevyžaduje si častú zálievku. V premočenej pôde sa jej nedarí a levanduľa odumiera. Netreba ju však ani nechať vyschnúť. Potrebuje vzdušnú pôdu, preto je vhodné pridať trochu piesku do substrátu. Je to viacročná rastlina, ktorú ľahko prezimujeme v pivnici, komore alebo na parapete. Ak takúto možnosť nemáme, stačí ju prikryť slamou a nechať na balkóne.

Levanduľa a jej využitie

Okrem toho, že levanduľa krásne vyzerá v kvetinovom záhone, má široké využitie v kuchyni, ale aj v kozmetike. Odplaší komáre, takže sa k balkónu alebo terase vôbec nepriblížia. Dá sa z nej urobiť levanduľový sirup alebo levanduľová káva. Jej vôňa odplaší mole zo skríň a rozvonia celý byt.

Chcete okrem byliniek pestovať na balkóne aj čučoriedky? Prihláste sa do online kurzu Balkónová záhrada a naučte sa to.

čučoriedky na balkóne