Ako sa starať o muškáty pre krásny balkón

Všetci ich poznáme. Muškáty. Červené či ružové, ťahavé či kmienkové. Všetci chceme, aby dobre vyzerali na okne. Ale nie vždy sa to darí. Keď budú spokojné muškáty, budeme spokojní aj my. Čo však robiť, aby boli muškáty spokojné?

Pozrime sa na to objektívne. Muškáty nie sú až také „rozmaznané“ ako by sa mohlo niekomu zdať. Stačí dodržať zopár jednoduchých zákonitostí. Poďme sa teda pozrieť, ktoré sú to.

Výber miesta a zalievanie

Muškáty potrebujú slnečné miesto, aby pekne kvitli. Znesú však aj polotieň. Zalievame ich asi raz za tri dni. V závislosti od počasia. Ak opršia, netreba tak často. Samozrejme zalievať ich treba častejšie ak sú na slnečnom mieste ako v polotieni. Tiež, ak je vonku teplejšie a slnečnejšie.

V prípade, že to so zálievkou preženieme, začnú muškátom žltnúť listy a hniť korene. Pravdepodobne sa im nedarí dobre a sú preliate. Či treba muškáty poliať najjednoduchšie skontrolujeme „pôdnym testom„. Stačí strčiť prsty do kvetináča a jemne nimi ohmatať a prekypriť pôdu. Pokiaľ je vlhká, nemusíme polievať. Pokiaľ je viac dní mokrá, pravdepodobne sú muškáty preliate a treba im dať s polievaním nejaký čas pokoj. Aspoň na týždeň. Možno sa za nejaký čas spamätajú a nebudú sa musieť vyhodiť. Pokiaľ je pôda vysušená, polievame. Polievanie tak isto závisí aj typu kvetináča, v ktorom sú muškáty posadené. Muškáty zasadené v kvetináči s otvormi na spodku polievame častejšie ako tie posadené v kvetináči bez drenážnych otvorov.

Vytrhávanie buriny

Sem-tam sa stane, že v kvetináči vyrastie nejaká tráva alebo iná burina. Stačí ju jednoducho vytrhnúť, aby nekazila dojem z krásy muškátov. Zaburinené muškáty pôsobia spustnutým dojmom. A to predsa nechceme. Chceme, aby nás oblažovali svojou krásou, keď budeme piť kávu na balkóne.

Strihanie muškátov

Jedná sa o strihanie odkvitnutých a uschnutých muškátových kvetov. Prečo? Jednak špatia celkový vzhľad. Odkvitnuté kvety a ich lupienky lietajú všade okolo a špinia balkón. Odkvitajúce kvety odstrihnite a vyhoďte. Majte sa radi a upratujte. Vaši susedia vás budú mať radi ešte viac.

Veru, žiadna „romantika“ sa nekoná.

Najdôležitejším dôvodom pre strihanie uschnutých muškátov je obnova a rast nových pukov a kvetov, ktoré budú opäť dlho krásne. Ak odstrihneme odkvitajúci kvet, vytvorí sa priestor a ušetrí energia pre rast nového krásneho kvetu. A to všetci chceme.

Muškáty pred rezom s naznačením odstrihnutých častí.

Niekedy treba „odstrihnúť“ staré veci, aby sa vytvoril priestor a bola energia na tie nové a krajšie.

Muškáty po reze.

Ak sa vám páči môj článok, môžete dať like na facebooku Balkónovej záhrade.

Chcete okrem muškátov pestovať na balkóne aj jahody? Prihláste sa na online kurz Balkónová záhrada a naučte sa to.

jahody v kvetináči