Africká fialka je veľmi obľúbené izbové rastliny. Jej kvety majú rôzne farby od tradičnej fialovej cez bielu až po ružovú. Africkej fialke sa najlepšie darí pri okne orientovanom na východnú stranu, pretože neznáša silné slnko, ktoré by mohlo spáliť jej listy.
Starostlivosť o africkú fialku
Fialka sa zväčša pestuje v kvetináči s dierkami na spodku miskou na prebytočnú vodu. Prípadne v kvetináči s dierkami vloženom v okrasnom kvetináči, ktorý okrem okrasnej funkcie slúži aj na polievanie resp. odtekanie prebytočnej vody. Polievame ju do misky raz do týždňa. Rastlina si vytiahne vodu zospodu pomocou koreňov. Raz za čas ju môžeme poliať aj z vrchu do pôdy, avšak si musíme dať pozor na to, aby sme ju nepoliali na listy. Africká fialka neznáša mokré listy a mohla by uhynúť. Ak by sa vám predsa len podarilo obliať jej listy, stačí ich vysušiť papierovou vreckovkou. Ak ju máte zasadenú v kvetináči bez dierok, vyžaduje iba striedmu zálievku, dbáme na to, aby sme fialku nepreliali.
Ako rozmnožiť africkú fialku
Fialka sa rozmnožuje veľmi jednoducho. Stačí odstrihnúť jeden lístok aj so stopkou, vložiť ho na niekoľko týždňov do pohára s vodou a vyložiť ho na slnečné miesto na parapet. Lístku po nejakom čase vyrastú korienky. To je znamenie, že fialka je zakorenená a môže sa presadiť do kvetináča s pôdou. Najvhodnejším obdobím na množenie fialky africkej je jar. Keďže sa však pestuje v byte, je ju možné rozmnožiť v akomkoľvek ročnom období, teplota v byte by však nemala klesnúť pod 15 °C.
Podobne som rozmnožila africkú fialku pomocou odrezku aj ja.
Pestujete africkú fialku aj vy? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentároch. Ak sa vám páči tento článok, neváhajte ho zdieľať a sledujte Balkónovú záhradu na facebooku.