Ako sa starať o baklažán pre bohatú úrodu

Baklažán alebo „fialové vajce“ 🙂 je chutná zelenina výborná hlavne na zapekanie. Populárna najmä v Taliansku. Rada ho zapekám spolu so syrom a rajčinami – hotová „fantázia v teplovzdušnej rúre“. 🙂 A neskôr aj na jazyku. Ako si však takýto fantastický baklažán vypestovať aj na balkóne v kvetináči alebo v záhrade?

prvá úroda baklažánu tento rok

Sadenie a starostlivosť

Predpokladom pre pestovanie baklažánu je vypestovanie sadenice zo semena. V apríli posadíme semená baklažánu a vypestujeme sadenice. Následne ich v máji presadíme. Či už každú do samostatného kvetináča na balkón alebo priamo do záhrady v spone 30 x 30 cm. Necháme ho niekoľko týždňov rásť, aby rastlinka narástla a zosilnela. V júni môžeme začať vylamovať bočné výhonky. S vylamovaním pokračujeme v lete aj naďalej.

Baklažán môžeme nechať rásť aj bez vylamovania. Avšak táto činnosť je pre bohatú úrodu kľúčová. Ak sa rastlina vylamuje, sústreďuje viac svojej energie do rastu plodov a nie do rastu zbytočných vetvičiek. Týmto spôsobom môžeme dostať viac plodov z jednej rastliny. Pozrime sa teda ako na to.

Vylamovanie baklažánu je podobné vylamovaniu rajčín. Existujú tu však malé rozdiely. Pri vylamovaní rajčín nechávam zväčša jednu hlavnú stonku. Pri pestovaní baklažánu môžeme ponechať aj dve alebo tri bočné stonky, ktoré sú dobre vyvinuté. Pri balkónovom a kvetináčovom pestovaní je však aj v prípade baklažánu lepšie ponechať jednu hlavnú stonku.

Odlamujem bočné lístky, ktoré vyrastajú za hlavným listom. Pričom si dávam pozor, aby som neodlomila kvety, kvetné puky alebo plody. Prvé baklažány môžeme začať zbierať už v polovici júla.

Doprajme baklažánu dostatok slnka, výdatnú zálievku a príkladnú starostlivosť. Odvďačí sa nám bohatou úrodou až do jesene.

Spracovanie baklažánu v kuchyni – pozor na popŕhlený jazyk !

Baklažán nie je práve často používaná zelenina v slovenskej kuchyni. Mnoho ľudí s ním má aj nepríjemnú skúsenosť – popŕhlený jazyk a horkú chuť v ústach. Napriek tomu sa z neho dajú vytvoriť chutné jedlá. Stačí pritom iba maličkosť. A síce: Pokrájaný baklažán osoliť, nechať v sitku odkvapkať a následne ho umyť.

Ak sa vám môj článok páčil môžete mi dať like na fb, alebo ho zdieľať na sociálnych sieťach.