Ako pestovať orchideu

Orchidea je parazitická rastlina, pre naše podmienky exotická. Domovom väčšiny druhov je juhovýchodná Ázia, inak rastie po celom svete. V našich podmienkach ju pestujeme v byte alebo v dome, väčšinou na okennom parapete. Orchidea je obľúbenou rastlinou najmä pre jej krásne pestrofarebné, bohato kvitnúce kvety. Vyžaduje však špeciálnu starostlivosť, polievanie a presádzanie.

biela orchidea kvitne

Orchidey rozdeľujeme na epifytické – rastú vo vzdušnom substráte zloženom zo zvyškov dreva a iných komponentov. A zemné, ktoré rastú v zemi. Článok je o pestovaní epifytických druhov, akým je aj u nás najčastejšie pestovaná orchidea – Phalaenopsis.

Kvitnutie orchidey

Kedy kvitne orchidea závisí od starostlivosti o rastlinu. Niektoré orchidey kvitnú v zime, iné zas v lete, niektoré viackrát ročne. Pestujem fialovú orchideu, ktorá mi kvitla celé leto. Ale aj bielu, ktorá začína kvitnúť teraz v januári. Ak je orchidea zdravá a má dostatok živín v substráte, môže kvitnúť každý rok niekoľko mesiacov v kuse. Kvitnutiu orchidey sa dá pomôcť správnym polievaním, hnojením, prípadne presadením. Veľký význam má aj umiestnenie na správne miesto.

Prečo orchidea nekvitne

Príčin môže byť viacero. Najčastejšou príčinou je, že je na nesprávnom mieste. Orchidea neznáša silné slnko. Avšak nedarí sa jej ani v tieni. Najlepším miestom pre pestovaním orchidey je polotieň. Páči sa jej na okne orientovanom na východnú stranu. Cez zimu môže byť položená aj na parapete južného alebo západného okna, v lete ju však treba dať trošku ďalej, aby ju slnko nespálilo. Inou príčinou môže byť nedostatok živín v substráte, čím sa dá predísť hnojením. Ďalšou príčinou môže byť nesprávna starostlivosť, ktorá vedie chorobám koreňového systému.

Kvety orchidey vyrastajú z dužinatej kvetnej stonky, ktorá sa môže pripevniť na paličku. Pripevňovanie stonky o paličku robíme veľmi jemne a postupne počas jej rastu tak, aby sa stonka ohla do požadovaného tvaru, ale zároveň, aby sa nezlomila. Ak sa stonka nedá pripevniť, premiestnime oporu bližšie k stonke, alebo stonku radšej nechajme visieť bez opory, než aby sa zlomila.

Po odkvitnutí kvetov môžeme stonku celú odstrihnúť. Je to dobrá voľba, ak začne stonka zosychať alebo ak chceme nechať vyrásť novú kvetnú stonku. Druhou možnosťou je zastrihnúť stonku za posledným alebo predposledným púčikom. Z takejto skrátenej stonky môže vyrásť ďalšia stonka z novými kvetmi alebo nová malá rastlinka – keiki.

Ako polievať orchideu

Orchidea si vyžaduje špeciálny spôsob polievania. Polievame ju zvrchu do plastového kvetináča, kým sa nenaplní vodou až po vrch. Dávame však pozor na to, aby sme nenaliali vodu na listy rastliny. Nedarilo by sa jej a uhynula by. Rastlinu necháme stáť vo vode niekoľko hodín. Potom vodu z kvetináča jednoducho vylejeme. Stačí ju poliať raz do týždňa. Ak ju aj občas zabudnete poliať, nič sa jej nestane.

Či je orchidea dostatočne poliata zistíme podľa farby jej vzdušných aj zemných koreňov. Ak sú korene tmavozelené, rastlina je poliata, ak sú však sivé, nezaškodilo by je priliať vodu.

Ak by sme orchideu polievali ako bežné rastliny a vodu z kvetináča nevylievali, jej koreňový systém by mohli napadnúť plesne a choroby. Časom by rastlina odumrela. Avšak aj takáto orchidea sa dá zachrániť. Presádzaním a zbavením sa chorých koreňov. Ako zachrániť orchideu si môžete prečítať v druhej časti.

Máte radi izbové rastliny? Prihláste sa na online kurz a vytvorte si džungľu u vás doma

izbové rastliny

Ak vám článok pomohol, alebo sa vám páčia iné moje články, môžete dať like Balkónovej záhrade na fb.