Pestovanie čučoriedok v kvetináči

Pestovanie čučoriedok v kvetináči nie je jednoduchou záležitosťou. Čučoriedky potrebujú kyslú pôdu, ktorá nie je vo väčšine záhrad prirodzená. Aj preto sú čučoriedky výborným kandidátom na pestovanie v kvetináčoch aj v priestoroch balkónu.

Kanadská čučoriedka pochádza z USA a Kanady. V našom prostredí obvykle nezvykne trpieť chorobami. Dospelý krík (5 ročný) dorastá do výšky asi 1,5 m. Pri dobrej starostlivosti môžeme z neho nazbierať niekoľko kilogramov ovocia.

Sadenie čučoriedky do kvetináča

Záhradná čučoriedka sa pestuje v kvetináči v kyslom substráte, ktorý je namiešaný priamo pre čučoriedky. Miešam si ho sama z kyslej rašeliny a borovicovej kôry, pilín, ihličia alebo iného odpadu z dreva. Čučoriedky mám posadené vo veľkom kvetináči. Je naplnený do troch štvrtín substrátom, z jednej štvrtiny drevnou štiepkou. Pri výsadbe pridávam aj za hrsť tuhého hnojiva určeného pre čučoriedky. Sadenicu zahrabem do substrátu a na vrch kvetináča nasypem kôru, piliny alebo ihličie. Takto vysadená čučoriedky vydrží v 50 litrovom kvetináči až štyri roky. Každú jar je nutné prisypať na povrch nový mulč. Čučoriedka sa môže vysádzať na jar alebo na jeseň. Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovisku, znesie však aj polotieň.

Strihanie čučoriedky

čučoriedka pred rezom

Kedy strihať čučoriedku? Koncom februára alebo začiatkom marca je čas pre jarný rez. Mladým kríkom do troch rokov odstrihávam iba poškodené alebo uschnuté konáre. Starším kríkom (okolo 5 rokov) okrem vyššie spomenutého odrežem najviac tretinu dreva. Strihanie čučoriedky sa riadi určitými pravidlami. Zvyknem dodržiavať tieto:

  • konáre zrezávam až na konárový krúžok,
  • nestrihám vrcholky konárov, pripravila by som sa o úrodu,
  • odrezávam poškodené konáre,
  • režem pri zemi rastúce konáre,
  • odstraňujem vyrodené konáre,
  • zbavujem sa suchých konárov,
  • z konárov, ktoré sa spolu prekrižujú vyberiem jeden, ktorý ponechám a druhý zrežem až na konárový krúžok,
  • odstraňujem konáre staršie ako štyri roky, ak sú vyrodené a nevyrastajú z nich mladšie konáre, ktoré rodia.

Ak chcete, aby sa vám čučoriedkový krík rozkonáril, zrežte niektoré konáre mladého (dvoj-troj ročného) kríčka o jednu tretinu. Avšak na týchto konároch nečakajte úrodu.

Kvitnutie a opelenie čučoriedky

Záhradná čučoriedka kvitne v apríli a má krásne biele kvety. Pre zvýšenie úrodnosti je dobré posadiť minimálne dva kríky, najlepšie každý inej odrody. Niektoré odrody sú samoopelivé, avšak každá čučoriedka zarodí lepšie, keď má svoju kamarátku :). V mestských podmienkach môže byť problémom aj nedostatok včiel pre opelenie.

V prípade, že zakvitne mladá rastlina (jeden až dvoj ročná) môžu sa jej kvety odtrhnúť, aby sa nevysiľovala tvorením plodov. Takto sa môže lepšie sústrediť na rast a rozkonárovanie sa.

Zber plodov a starostlivosť o čučoriedky

Plody sa zbierajú približne od polovice júna až do konca septembra v závislosti od odrody. V čase zrenia plodov je nutné dbať na dostatočnú zálievku a hnojenie. Čučoriedky hnojím od apríla do júla kvapalným hnojivom do zálievky raz za dva týždne. Na jar sa môže hnojiť aj postrekom na listy, v prípade ak nemajú ešte vytvorené plody.

Výhodou pestovania čučoriedok je to, že sa nemusia okopávať. Pôda v ich okolí by sa nemala kypriť, pretože by sa mohol poškodiť ich koreňový systém. Burinu v kvetináči stačí jednoducho vytrhnúť.

Na jeseň sa listy čučoriedok sfarbia do žlta až červena a opadávajú. Čučoriedky netreba nijako zimovať. Stačí ich nechať cez zimu na balkóne. Vydržia mrazy až do -30 °C. Avšak treba ich raz do týždňa poliať, aby nevyschli.

Okrem čučoriedok pestujem v kvetináči aj jahody, ktoré som si rozmnožila zo záhrady. V ďalšom článku sa dozviete ako vypestovať jahody v kvetináči.

Chcete si vypestovať zeleninu, ale nemáte dostatok miesta? Prihláste sa na kurz Zeleninová záhrada

čučoriedky na balkóne