Skalná ruža

Skalnú ružu som si priniesla z korčuľovania po hrádzi. Rástla pri ceste a bola taká krásna, že som si vzala pár kúskov so sebou. Nabrala som pre ňu ešte trochu kamienkov. A posadila.

Skalná ruža alebo aj „skalnica“ je krásnym doplnkom záhrady alebo balkónu. Táto nenáročná rastlina obľubuje nehostinné podmienky, často rastie na suchých múrikoch alebo stenách. Najlepšie sa jej darí v substráte premiešanom so štrkom a kameňmi. Preto je veľmi vhodným doplnkom do skaliek. Husto sa rozrastá a tvorí koberce zelených ruží. Má rada slnečné stanovisko.

Potešia sa jej najmä ľudia, ktorí by radi mali „niečo zelené“ na balkóne, ale nemajú čas na starostlivosť o rastliny. Skalná ruža sa doslova „stará sama o seba“, spokojná je aj s minimom zálievky. Stačí ju poliať vtedy, ak si spomeniete, že máte na balkóne posadenú nejakú rastlinu. Spomínať si však nemusíte príliš často :). Potrebuje však kvetináč alebo inú nádobu s drenážou, ktorá nezadržiava vodu.

Povrch kvetináča sa mi páči ozdobený kamienkami. Dodávajú skalnej ruži vznešenosť a simulujú jej prirodzené prostredie. Skalná ruža sa môže rozmnožiť pomocou ružíc. S materskej rastliny sa odlomí ruža aj so stonkou, ktorá sa následne zahrabe do pôdy. Stačí poliať a počkať, kým sa zakorení.

Ako pestujete skalné ruže vy? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentároch.